Skip to content

222 Great Hills Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1970

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block434
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,447
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$288,600
45%
Improvement Value:$359,300
55%
Total Assessment$647,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,381+6.3%
2024$11,652+5.4%
2023$11,052+0.8%
2022$10,962-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To: Marion, Marc T & Suzanne M

Sq Ft2,447DeedBook 5011, Page 301

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1826, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1970