Skip to content

207 Candlewick Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1978

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Aug 24, 1999

Property Information

Block435
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,300
54%
Improvement Value:$281,200
46%
Total Assessment$612,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,864+2.9%
2024$11,533+3.7%
2023$11,119+0.7%
2022$11,042+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

To: Eisenstein, Norman & Cynthia

Sq Ft2,392DeedBook 2257, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1978