Skip to content

231 Candlewick Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1971

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block435
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,700
54%
Improvement Value:$267,600
46%
Total Assessment$586,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089+4.6%
2024$10,602+3.4%
2023$10,255+0.7%
2022$10,187-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From: KINSEY, ALETHEA W.

To: Simmons, Jessica & William Joe Iii, SIMMONS, JESSICA & WILLIAM JOE III

Sq Ft2,118DeedBook 7034, Page 1566Recorded4/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1971