Skip to content

239 Candlewick Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1972

Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block435
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,301
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,700
47%
Improvement Value:$354,800
53%
Total Assessment$669,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,886+5.9%
2024$12,166+5.0%
2023$11,585+0.8%
2022$11,494-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$603,000

From: DOLEGIEWITZ, MATTHEW & BILLY, T.

To: MCDONNELL, CHRISTOPHER B. , Mcdonnell, Christopher B.

Sq Ft2,301DeedBook 7032, Page 3503Recorded3/29/2018

Property Sale

Sale
$599,000

From: CRAMER, CHARLES E & LESLIE L

To: DOLEGIEWITZ, MATTHEW & TAMARA M

DeedBook 6822, Page 2812Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6347, Page 1255

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5027, Page 1241

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 1267, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1972