Skip to content

203 Reynard Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1971

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 17, 1998

Property Information

Block442
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,200
50%
Improvement Value:$254,500
50%
Total Assessment$513,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,546+5.1%
2024$9,085+3.9%
2023$8,747+0.7%
2022$8,684-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To: Rahimi, Fazal R & Tahira

Sq Ft2,475DeedBook 2188, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1971