Skip to content

228 Love Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1970

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 3, 1997

Property Information

Block442
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,600
49%
Improvement Value:$264,800
51%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,741+5.9%
2024$9,200+4.3%
2023$8,824+0.7%
2022$8,759-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To: White, David P & Karen L

Sq Ft2,288DeedBook 2137, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1970