Skip to content

895 Country Club Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1959

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block445
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,300
58%
Improvement Value:$201,400
42%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,144+6.9%
2024$8,555+6.3%
2023$8,048+0.6%
2022$8,001-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

To: Topchev, Steven A.

Sq Ft1,344DeedBook 7223, Page 1484Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6253, Page 3235

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6067, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1959