Skip to content

995 Chambers Court

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Nov 4, 1977

Property Information

Block448
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,700
57%
Improvement Value:$232,900
43%
Total Assessment$541,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,100+5.9%
2024$9,536+2.5%
2023$9,300+2.2%
2022$9,098-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000

To: Hollman, Ronald L & Donna M

Sq Ft1,954DeedBook 1364, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1962