Skip to content

619 Cedarbrook Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1960

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block448
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,000
55%
Improvement Value:$227,600
45%
Total Assessment$510,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,560+6.3%
2024$8,994+3.0%
2023$8,734+2.3%
2022$8,537-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$376,000

To: Allen, Jeffrey & Jan

Sq Ft1,954DeedBook 6455, Page 1932

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1927, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1960