Skip to content

961 Garfield Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block450
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,925
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,600
55%
Improvement Value:$254,700
45%
Total Assessment$563,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,814+4.7%
2024$10,332+3.5%
2023$9,984+0.7%
2022$9,917-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From: MALBERG, EDWARD I & MARSHA E

To: GANGOLI, GAURAV & DONIELLE LYNN , Gangoli, Gaurav & Donielle Lynn

Sq Ft1,925DeedBook 6725, Page 585Recorded6/30/2014

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 1412, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1962