Skip to content

940 Country Club Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block450
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,979
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
48%
Improvement Value:$287,000
52%
Total Assessment$552,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+8.1%
2024$9,776+4.5%
2023$9,353+2.9%
2022$9,092-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

To: Hawley, Brien & Jessica

Sq Ft1,979DeedBook 6578, Page 3639

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5820, Page 2825

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 1713, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1962