Skip to content

913 Madison Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2001

Property Information

Block451
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,800
56%
Improvement Value:$227,000
44%
Total Assessment$516,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,729+7.9%
2024$9,018+6.7%
2023$8,455+0.6%
2022$8,402-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965