Skip to content

940 Garfield Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block451
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,153
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,400
52%
Improvement Value:$287,800
48%
Total Assessment$595,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,037+4.9%
2024$10,524+4.5%
2023$10,070+0.7%
2022$10,001-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 2149, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1962