Skip to content

898 Madison Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1973

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jan 26, 1996

Property Information

Block460
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF 1GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,400
57%
Improvement Value:$243,100
43%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,736+2.8%
2024$10,447+3.2%
2023$10,119+0.7%
2022$10,051-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To: Singer, John & Kimberli Anne

Sq Ft1,848DeedBook 2046, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1973