Skip to content

930 Madison Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1970

Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block460
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,500
48%
Improvement Value:$288,700
52%
Total Assessment$555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,701+5.8%
2024$10,118+4.7%
2023$9,668+0.8%
2022$9,593-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5532, Page 1194

Property Built

Built

Year Built: 1970