Skip to content

739 W. Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1973

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block477
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF 2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,208
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
34%
Improvement Value:$522,100
66%
Total Assessment$787,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,216+5.0%
2024$14,492+12.8%
2023$12,852+1.0%
2022$12,729+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To: Balcerski, Keith & Wynter

Sq Ft3,208DeedBook 6055, Page 3353

Property Sale

Sale
$290,650
DeedBook 1917, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1973