Skip to content

627 Strawbridge Street

Bridgewater, NJ 08807

Built 1971

Last Sale Price
$628,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block467
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
39%
Improvement Value:$512,300
61%
Total Assessment$839,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,344+7.2%
2024$15,253+6.8%
2023$14,287+0.9%
2022$14,160+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$628,000

From: HERITAGE, JOHN O & SUZANNE C

To: KAULIUS, ROBERT & DURAN, GISELLE , Kaulius, Robert & Duran, Giselle

Sq Ft3,240DeedBook 6814, Page 2347Recorded8/14/2015

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 1552, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1971