Skip to content

768 W. Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2006

Property Information

Block477
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1S-B 2G-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,593
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,800
32%
Improvement Value:$537,800
68%
Total Assessment$795,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,455+13.3%
2024$12,754+11.5%
2023$11,436+0.9%
2022$11,333+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 2161, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1965