Skip to content

557 Rolling Hills Rd So

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2026

Property Information

Block423
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,581
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,000
46%
Improvement Value:$370,000
54%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,120+8.7%
2024$12,073+5.1%
2023$11,491+3.0%
2022$11,155-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To: Beck, Daniel & Maureen

Sq Ft2,581DeedBook 5484, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1962