Skip to content

731 Cedarbrook Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block484
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-B 2G-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,500
55%
Improvement Value:$280,100
45%
Total Assessment$617,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+11.9%
2024$10,239+4.3%
2023$9,819+0.6%
2022$9,764-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To: Mccalla, Jamil & Dana

Sq Ft1,685DeedBook 7660, Page 751Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$360,000

To: Fortmuller, Beverly

Sq Ft1,685DeedBook 6537, Page 867

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1315, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1966