Skip to content

1091 Cambridge Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block601
Lot69
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,700
50%
Improvement Value:$266,400
50%
Total Assessment$538,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,792+7.4%
2024$9,114-0.4%
2023$9,155+4.6%
2022$8,755+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To: Guelph, David & Emily

Sq Ft1,662DeedBook 5614, Page 861

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2081, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1964