Skip to content

485 Foothill Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1956

Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block502
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description1S-S 1G-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,200
38%
Improvement Value:$428,900
62%
Total Assessment$693,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,978+11.9%
2024$11,600+7.6%
2023$10,780+13.3%
2022$9,511-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

To:

DeedBook 7299, Page 3164Recorded1/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956