Skip to content

466 Bayberry Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1951

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block502
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,778
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,200
46%
Improvement Value:$343,800
54%
Total Assessment$639,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,313+6.1%
2024$11,610+6.7%
2023$10,886+0.8%
2022$10,798-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,778DeedBook 7382, Page 3824Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5541, Page 2831

Property Built

Built

Year Built: 1951