Skip to content

117 Prospect Ave.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1993

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block538
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,019
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,000
33%
Improvement Value:$560,600
67%
Total Assessment$837,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,509+8.3%
2024$15,245+7.4%
2023$14,189+1.0%
2022$14,049-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,019DeedBook 2228, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1993