Skip to content

41 Highland Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1993

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block544
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,000
41%
Improvement Value:$373,600
59%
Total Assessment$631,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,297+7.0%
2024$11,495+5.5%
2023$10,891+3.4%
2022$10,531-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft2,388DeedBook 1987, Page 740

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1993