Skip to content

49 Highland Ave.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1984

Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block544
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,000
42%
Improvement Value:$354,900
58%
Total Assessment$611,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,831+6.7%
2024$11,084+5.2%
2023$10,534+0.9%
2022$10,443+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6751, Page 1188Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6547, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1984