Skip to content

50 Ray Street

Bridgewater, NJ 08807

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2007

Property Information

Block545
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,000
49%
Improvement Value:$260,900
51%
Total Assessment$513,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,075+3.1%
2024$9,770+4.1%
2023$9,389+0.8%
2022$9,316+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5347, Page 2863

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1763, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1986