Skip to content

643 Foothill Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1975

Last Sale Price
$436,500
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block545
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class15
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,300
52%
Improvement Value:$190,700
48%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,506+8.5%
2024$6,920+29.0%
2008$5,364+16.3%
2007$4,613+24.0%
Property History

Property Sale

Sale
$436,500

To: Zervopoulos, Lisa & Zervopoulos, J

Sq Ft1,378DeedBook 7559, Page 189Recorded5/28/2024

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 1312, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1975