Skip to content

970 Washington Valley Rd

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1949

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 18, 2010

Property Information

Block600
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,951
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,900
36%
Improvement Value:$346,800
64%
Total Assessment$541,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,042+11.9%
2024$8,978+10.6%
2023$8,116+9.0%
2022$7,449-6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To: Ryan, Sean P & Kelly L

Sq Ft1,951DeedBook 6359, Page 1928

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 1576, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1949