Skip to content

1093 Sky Hill Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 17, 1994

Property Information

Block601
Lot100
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,600
42%
Improvement Value:$362,400
58%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,030+9.2%
2024$11,013+4.9%
2023$10,494+5.3%
2022$9,967-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To: Caporaso, Felix & Barbara

Sq Ft1,902DeedBook 1944, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1962