Skip to content

1194 Evergreen Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 25, 1995

Property Information

Block615
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,600
47%
Improvement Value:$295,800
53%
Total Assessment$557,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,184+7.7%
2024$9,452+2.8%
2023$9,191+4.8%
2022$8,767-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To: Rodemann, Kenneth & Christine

Sq Ft2,090DeedBook 2011, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1965