Skip to content

1291 Evergreen Drive

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1925

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block601
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,100
58%
Improvement Value:$173,900
42%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,026+4.1%
2024$7,712+1.3%
2023$7,613+0.6%
2022$7,565+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From: NIVEN, CHARLES S. & SUZANNE E.

To: Gatto, Robert & Kay, Sheila, GATTO, ROBERT & KAY, SHEILA

Sq Ft1,924DeedBook 7006, Page 695Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 5148, Page 2305

Property Built

Built

Year Built: 1925