Skip to content

1002 Walcutt Drive

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1930

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block614
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page50B

Building Details

Building Class16
Description1S-BV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,500
57%
Improvement Value:$185,700
43%
Total Assessment$431,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,447+4.4%
2024$8,091+1.7%
2023$7,952+3.8%
2022$7,663-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$467,000

To: Mc Quoid, Joseph E & Gardner, D.,

Sq Ft1,809DeedBook 7296, Page 2555Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$417,000

From: MC LAUGHLIN, MICHAEL & ELIZABETH

To: KAVANAUGH, KATHRYN A.

DeedBook 6907, Page 3433Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$422,500
DeedBook 6122, Page 3190

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 1742, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1930