Skip to content

1263 Evergreen Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2008

Property Information

Block601
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,337
Acreage1.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,500
54%
Improvement Value:$253,800
46%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,202+7.6%
2024$9,480+1.4%
2023$9,349+0.6%
2022$9,289-5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,250
DeedBook 1273, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1965