Skip to content

1008 Shadow Oak Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 1990

Property Information

Block615
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,243
Acreage1.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,400
49%
Improvement Value:$291,800
51%
Total Assessment$568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,535+5.3%
2024$10,007+2.8%
2023$9,730+0.7%
2022$9,659-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965