Skip to content

1197 Evergreen Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 23, 1981

Property Information

Block601
Lot48
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,900
43%
Improvement Value:$346,600
57%
Total Assessment$606,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844+8.9%
2024$9,954+3.9%
2023$9,583+3.1%
2022$9,291-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To: Mortko, Henry J. & Irene M.

Sq Ft2,308DeedBook 1447, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1964