Skip to content

1150 Concord Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 14, 2000

Property Information

Block618
Lot98
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,400
42%
Improvement Value:$353,500
58%
Total Assessment$611,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,760+11.9%
2024$10,505+4.5%
2023$10,055+5.9%
2022$9,491-2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000

To: Rosati, Gerard & Barbara

Sq Ft2,316DeedBook 5147, Page 3657

Property Built

Built

Year Built: 1964