Skip to content

1126 Sky Hill Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block601
Lot93
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,191
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,300
49%
Improvement Value:$272,900
51%
Total Assessment$535,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,106+5.4%
2024$9,586+3.4%
2023$9,267+0.7%
2022$9,199+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To: Liu, Alexander & Gillis, Lauren

Sq Ft2,191DeedBook 6266, Page 2364

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 2192, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1966