Skip to content

997 Shadow Oak Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block613
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,127
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,900
49%
Improvement Value:$266,500
51%
Total Assessment$522,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,689+5.2%
2024$9,210+2.8%
2023$8,961+0.7%
2022$8,896+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

To: Myrtil, Nelly

Sq Ft2,127DeedBook 6351, Page 2576

Property Built

Built

Year Built: 1962