Skip to content

1297 Hemlock Drive

Basking Ridge, NJ 07920

Built 1960

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block613
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,200
49%
Improvement Value:$239,200
51%
Total Assessment$469,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,530+9.2%
2024$7,811+6.8%
2023$7,316+7.3%
2022$6,818-6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000

To: Alexandre, Jennifer A

Sq Ft1,494DeedBook 7655, Page 1857Recorded12/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960