Skip to content

1056 Elm Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block616
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,900
52%
Improvement Value:$243,100
48%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,087+7.8%
2024$8,430+5.1%
2023$8,021+9.8%
2022$7,304-5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To: Folk, Anthony H

Sq Ft1,536DeedBook 7318, Page 1172Recorded3/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962