Skip to content

1271 Dogwood Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block616
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,971
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
50%
Improvement Value:$257,700
50%
Total Assessment$516,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+8.4%
2024$8,736+5.9%
2023$8,251+6.6%
2022$7,739-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965