Skip to content

908 Sherwood Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1970

Last Sale Date
May 16, 2007

Property Information

Block631
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage1.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,900
45%
Improvement Value:$389,800
55%
Total Assessment$708,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,219+5.9%
2024$12,481+3.7%
2023$12,035+0.8%
2022$11,941-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 1596, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1970