Skip to content

909 Sunset Ridge

Bridgewater, NJ 08807

Built 1972

Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block632
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,600
44%
Improvement Value:$392,100
56%
Total Assessment$703,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,684+8.5%
2024$12,609+4.9%
2023$12,023+0.8%
2022$11,922+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6829, Page 3140Recorded10/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972