Skip to content

810 Star View Way

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 7, 2011

Property Information

Block633
Lot98
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,064
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,000
46%
Improvement Value:$356,400
54%
Total Assessment$654,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,077+5.8%
2024$11,412+4.0%
2023$10,977+0.8%
2022$10,891-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 5787, Page 3150

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1787, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1966