Skip to content

130 Branch Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block718
Lot225
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,159
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,100
42%
Improvement Value:$434,000
58%
Total Assessment$748,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,876+6.5%
2024$13,034+1.6%
2023$12,829+0.9%
2022$12,721-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 1277, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1967