Skip to content

6 Copper Hill Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1955

Last Sale Price
$717,006
Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block639
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage1.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,900
55%
Improvement Value:$260,900
45%
Total Assessment$573,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,078+6.9%
2024$10,368+2.3%
2023$10,138+17.1%
2022$8,659-12.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$717,006

To:

Sq Ft1,494DeedBook 7574, Page 3188Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 7059, Page 2419Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 7021, Page 1808Recorded1/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955