Skip to content

1549 Mountain Top Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1956

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block655
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,814
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,800
27%
Improvement Value:$790,500
73%
Total Assessment$1,077,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,629+9.1%
2024$18,906+8.3%
2023$17,457+1.1%
2022$17,268+93.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

Sq Ft3,814DeedBook 7460, Page 2947Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$870,000
DeedBook 7182, Page 1038Recorded1/14/2020

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7048, Page 2138Recorded6/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956