Skip to content

31 Running Brook Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1990

Last Sale Price
$1,055,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block656
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,280
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,100
25%
Improvement Value:$969,200
75%
Total Assessment$1,292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,886+5.1%
2024$23,685+9.0%
2023$21,725+1.1%
2022$21,482+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,055,000

From:

To:

Sq Ft5,280DeedBook 6796, Page 2068Recorded6/1/2015

Property Sale

Sale
$945,000
DeedBook 5159, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1990