Skip to content

10 Heath Dr.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1991

Last Sale Price
$999,500
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block656
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,970
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,500
27%
Improvement Value:$867,400
73%
Total Assessment$1,187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,314+9.2%
2024$21,356+8.4%
2023$19,705+1.1%
2022$19,491-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$999,500

From:

To:

Sq Ft3,970DeedBook 7056, Page 3853Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$568,339
DeedBook 1844, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1991